متنی که در ادامه می خوانیم یادداشت حجت الاسلام محمد مهدی فاطمی صدر است که ایشان ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ در کانال شخصی خود منتشر کردند:

آن که به نیت زیارت قبر حسین‌بن‌علی، پیاده از خانه خارج می‌شود، برای هر گام حسنه‌یی برای او نوشته می‌شود و سیئه‌یی از او زدوده می‌شود. [امام جعفر صادق، علیه‌السلام]

مناسک اربعین اگر از در خانه‌ی زائر پیاده شروع شود و گام به گام تا کربلای حسین برود، کسی از آن جا نمی‌ماند؛ شده یک قدم از در خانه به نیت عتبه روی جاده‌ی کربلاء گام برداریم یا یک‌چند سد قدم یا یک‌چند هزار قدم؛ ما لا یدرک کله، لا یترک کله.

آن که کامل از خانه تا عتبه پیاده می‌رود مصداق حدیث امام صادق است و هم‌آن‌هایی که قاصر از خانه تا انتهای شهر و روستا و ابتدای جاده‌ی عتبات عراق می‌رسند و چاووش می‌خوانند و از دور سلام می‌دهند و زیارت می‌خوانند و بر می‌گردند.

نقطه‌ی چاووش خواندن و بیرق گرداندن لشکر حسین در صبح اربعین هم‌آن جا است که دیوارهای شهر و روستا تمام می‌شود و جاده‌ی کربلاء شروع می‌شود و زائران کامل عتبات در آن جا بدرقه می‌شوند و گه‌گاه در آن جا امام‌زاده یا عالم یا شهیدی آرمیده است.

از پیاده‌روی کامل به کربلاء اگر جا مانده‌ییم، صبح روز اربعین پیاده از خانه و پرچم بر دوش روی جاده‌ی کربلاء شریان بشویم و به نقطه‌ی چاووش شهر و روستا برویم و از دور به حسین سلام بدهیم و‌ بازگردیم.

هر که دارد هوس کرب‌بلاء بسم‌الله…

#پیاده-ازخانه #لشکرحسین #موسم-اربعین_۱۴۰۱